آموزش اتوکد رایگان + فیلم آموزش AutoCAD در 2022 به زبان ساده

برای ساخت یک شئ سهبعدی، دو کلمهی Mode و Solid را به ترتیب تایپ کنید. برای تغییر جهتِ ترسیمِ شئ سهبعدی، باید دستگاه مختصات را عوض کنید. محور X ببرید. میبینید که ورودی مختصات به مختصات قطبی (Polar) تغییر میکند. برای تغییر شعاع، مقدار آن را دوباره انتخاب یا وارد کنید. سپس مرکز را به عنوان CenterPoint درنظر بگیرید و Circumscribed یا Inscribed را انتخاب کنید. اتوکد در طراحیهای سهبعدی نیز عملکردی مناسب دارد، مخصوصاً وقتی میخواهید از اشیاء سهبعدی رندر (Render) بگیرید. اگر میخواهید با حرکت موس، در مرکز محورها بچرخید، کلیک موس را روی DrawSpace نگه دارید. اگر کلیک موس را نگه دارید، میتوانید برای شئ موردنظر از Lasso استفاده کنید. حالا با نگه داشتن کلیک Shift و اسکرول موس، مدل را بچرخانید. اتوکد به نرم افزار برتر مورد استفاده در طراحی دو بعدی و مدل سازی سه بعدی تبدیل شده است که با سایر برنامههای مرتبط با CAD که رابط کاربری شبیه اتوکد دارد، ارتباط دارد.

این برنامه به طراح اجازه میدهد تا نقشههای دو بعدی و سه بعدی را ترسیم کند. این فایل Install Wizard را دانلود و باز میکند. ابتدا یک Drawing جدید بسازید و سپس فایل .dxf را در اتوکد باز کنید. تنها در صورت یک Rotation 360 درجه، شئ Solid میشود. با اقدام به نصب، دانلود اتوکد آغاز میشود. با اینکار یک Rectangle Selection فعال میشود. اتوکد نه تنها یک برنامه قدرتمندی است بلکه رابط کاربری سادهای نیز دارد. ترتیبِ مراحلی، که باید برای اجرای درست فرمان طی شوند و توصیههای لازم نیز نمایش داده میشوند. ممکن است لازم باشد هنگام طراحی نقشهها در اتوکد، از گزینهی Snapping استفاده کنید. با گزینهی “Zoom Extends” میتوانید تمام نقشهها و اشیاء را در حوزهی دید خود جای دهید. بعد از تعیین نقطهی شروع برای خط، گزینهی “Tangent” را انتخاب و Object Snap را فعال کنید. برای شروع سعی کنید یک مربع بکشید. پروژه های مختلف (مجتمع مسکونی ، مجتمع تجاری و هتل ) و از گام نخست تا پایان ترسیم کنیم و در نهایت یک فایل تبلیغاتی برایشان بسازیم.

شما می توانید از سایت آریا تهران اقدام به دانلود هر آبجکت دو بعدی و سه بعدی که می خواهید برای پروژه اتوکدی خود نمایید. روی Tile Block موجود در پایینِ گوشهی راستِ شیت دابلکلیک و نام خود، پروژه و سایر اطلاعات را در آن وارد کنید. در پایینِ گوشهی سمت چپ کلیک و تمپلت دانلود شده را انتخاب کنید. تمپلت Manufacturing Metric را دانلود کنید. حالا وارد Front view شوید و “UCS” را تایپ کنید. حالا سه کلمهی Mode، Solid و Twist را پشت سر هم وارد کنید. حالا خط میانی و بخشِ چپ بیضی را پاک کنید. با استفاده از فرمان Trim میتوانید خطوط اضافی را تا محل تداخل آنها با خطی دیگر پاک کنید. این فرمان، مثل فرمان Delete، خطوطی را که با هم تداخل ندارند، پاک میکند. همانطور که قبلاً گفتیم، اتوکد توانایی Import کردن فایلهای مش را ندارد، اما میتواند با فرمتهای استاندارد ISO مثل STEP و فرمت Interchange اتودسک (.dxf) کار کند. مثل شکل، خطوط اضافه را Trim کنید.

قابلیت Revolve برای رسم طرحهایی ساده با محور یا خطوط متقارن مناسب است. این نرم افزار پرطرفدار، قابلیت هایی فراوانی دارد که در این مقاله سعی شده است طی 6 گام ساده آموزش اتوکد را به صورت رایگان برای شما توضیح دهیم. خُب، فعلا چیزی نداریم که بخواهیم آن را بچرخانیم، برای کشیدن چند طرح ساده به مرحلهی بعد بروید. برای مشاهده تمامی نسخه های آموزش اتوکد کلیک کنید. روی آن کلیک کنید تا وارد Isometric Viewشوید. اولین کار این است که Quick Action Toolbar را تنظیم کنید و با کلیک روی “Workspace” آن را به تولبار اضافه کنید. این نرم افزار سال هاست به عنوان نرم افزار شماره یک دنیا در طراحی های مهندسی و معماری مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از ابزار Spline میتوانید با نقاط متصل به هم یک منحنی سینوسی پیوسته رسم کنید. کتاب اتوکد و نقشههای ساختمانی از دروس پایهی دهم رشتهی معماری کاردانش است. شرکت AutoDesk سازندهی اصلی نرمافزار اتوکد است.

دیدگاهتان را بنویسید